Visus faktorus, kuri izsauc alerģiju sauc par alergēniem.

Alergēni sadalās vairākās grupās:

1. Bioloģiskie alergēni – ziedputekšņi, mikrobi, sēnes, vīrusi, parazitārie tārpi, serumu un vakcīnu preparāti.

2. Medikamentozie alergēni – zāļu preparāti, antibiotikas, sulfanilamīdi, pretsāpju līdzekļi, vitamīni.

3. Sadzīves alergēni – mājas putekļi, gultas veļa, segas, spalvu spilveni, mikroskopiskās sēnes, kas dzīvo uz mitrām sienām, kukaiņi. Viena no izplatītākajām alerģijām ir alerģija uz putekļu ērcīti, kura dzīvo putekļos.

4. Rūpnieciskie alergēni – ķīmijas attīstība, kas ienes mūsu sadzīvē daudz jaunu ķīmisku vielu un savienojumu, kuri ar savu ķīmisko sastāvu, smaržu, smaku, konstitenci var izraisīt gan ādas, gan elpošanas alerģijas.

5. Fizikālie faktori – ir īpaša alergēnu grupa: siltums, aukstums, mehānisks kairinājums.

Kā atbilde uz organismā nokļuvušu alergēnu, rodas alerģiska reakcija, kura var būt gan specifiska, gan nespecifiska:

Specifiskām reakcijām ir sagatavošanās periods, kad notiek organisma slēpta reakcija uz pirmo reiz nokļuvušo alergēnu organismā, jeb tā saucamo organisma sensibilizācija. Pie atkārtota kontakta ar šo alergēnu pret to sensabilizētais organisms dod alerģiju, pie kuras veidojas antivielu vai limfocītu reakcija pret jau iepriekš zināmo alergēnu.

Nespecifiskās reakcijas notiek primāri organismam kontaktējot ar alergēnu, pēc kā tūlīt parādās alerģiska reakcija.

Tā kā alerģijas ar katru dienu pieaug, tad svarīgi, lai no tām izvairītos. Tas nemaz nav tik sarežģīti, ir tikai jāievēro dažas vienkāršas lietas:

1. Centieties pēc iespējas vairāk atrasties svaigā gaisā. Doties pie dabas, cik bieži vien iespējams. Ja tas nav iespējams, tad centieties no rītiem paskriet vai pastaigāties svaigā gaisā, kad pilsētā ir mazāk piesārņots gaiss.

2. Centieties neizmantot gaisa kondicionēšanas iekārtas un aparātus, kas “dzenā gaisu”, jo ar tiem pie mums nokļūst viens no spēcīgākajiem alergēniem – putekļu ērcītes.

3. Centieties mazgājoties izmantot naturālos – dabas izcelsmes šampūnus, ziepes, želejas kā arī dabīgo sejas un ķermeņa  kosmētiku:  krēmus, serumus. Mākslīgie mazgāšanās un kosmētikas līdzekļi paši par sevi satur daudz ķīmiskus savienojumus, naftas pārstrādes produktus, līdz ar to ķīmiskos alergēnus.

4. Centieties pēc iespējas mazāk sadzīvē izmantot ķīmiskos līdzekļus: pulveri, dezinfekcijas līdzekļi u.tt.

5. Atceraties, ka pat vesels cilvēks dodoties tālos, eksotiskos ceļojumos pakļauj sevi alerģijas riskam, jo viņa organisms nepazīst svešo zemju daudzus vietējos faktorus – gaisā īpaši putekļi un putekšņi, kas mums nav zināmi, sveši mūsu organismam nepazīstamie augi, pārtikas produkti, kā arī sveši parazīti un kukaiņi. Veselības labad neaizraujaties ar eksotisko ēdienu baudīšanu, tropu mežu apmeklēšanu; neejat peldēties jebkurā sastopamā ūdens krājumā, jo tur var būt organismam sveši mikrobi, kukaiņu.

Augi, kas vietējiem iedzīvotājiem nekaitē, bet jūsu organismam ir nepazīstami un var kļūt par alergēniem. Jebkurā gadījumā dodoties ceļojumos paņemiet līdz  ātras iedarbības pret alerģijas līdzekļus – antihistamīna preparātus, jo mēs nekad nezinām, kādi pārsteigumi gaida mūsu organismu un tie palīdzēs kā veselam tā arī alerģiskam cilvēkam.

Tiem cilvēkiem, kuri jau cieš no alerģijas, iesakām iemācīties sadzīvot ar savu problēmu, pirms tam noskaidrojot savus alergēnus un cenšoties iespēju robežās izvairīties no tiem, stiprinot imūnsistēmu un saasinājuma periodos lietot vai nu dabas izcelsmes (lakrica, hlorophills, sarkanā āboliņa u.c.), vai arī ķīmiskos antihistamīna pret alerģijas līdzekļus.