Pēc Pasaules Veselības Organizācijas datiem apmēram 2 miljardi cilvēku (apm. 30% no pasaules iedzīvotājiem) cieš no anēmijas, pārsvarā no dzelzs (Fe) deficīta anēmijas. Fe deficīta anēmija skar vairāk cilvēku nekā citas slimības. Neskatoties uz bieži neizteiktu vai vāju klīnisko izpausmi, šī slimība piespiež maksāt augstu cenu tieši komplikāciju dēļ, kas izraisa pat priekšlaicīgu nāvi. Attīstītās valstīs dzelzs deficīta anēmiju pārsvarā novēro kā citu slimību komplikāciju, piemēram, pie nieru, kuņģa-zarnu trakta, onkoloģiskām, ginekoloģiskām saslimšanām.
Latvijā arī viena no biežākajām anēmijas formām ir dzelzs deficīta anēmija.
Anēmija raksturojas ar samazinātu hemoglobīna (Hb) līmeni un samazinātu hematokrīta (Ht) līmeni. Tāpat notiek sarkano asins ķermenīšu-eritrocītu (Er) samazināšanās.
Dzelzs deficīta anēmija ir stāvoklis, kas saistīts ar samazinātu dzelzs daudzumu organismā un ar to saistītiem hemoglobīna veidošanās traucējumiem.
Hemoglobīns atrodas eritrocītos un apgādā visu organismu ar skābekli. Dzelzs ir ļoti svarīga hemoglobīna uzbūves sastāvdaļa. Ja organismā nav pietiekošā daudzumā dzelzs, tad nevar veidoties pietiekamā daudzumā hemoglobīns. Līdz ar to samazinās eritrocītu skaits un organisms netiek pietiekoši apgādāts ar skābekli un tiek traucēta pilnvērtīga organisma šūnu darbība. Organisms skābekli izmanto enerģijas radīšanai.
Dzelzs deficīts organismā rodas, ja dzelzs tiek patērēts vairāk nekā tas tiek uzņemts. Ir vairāki iemesli, kas izraisa dzelzs samazināšanos organismā:
– hronisks asins zudums (kuņģa-zarnu trakta asiņošana, stipras menstruācijas, dažādas parazītu izraisītas slimības, kā arī cita veida asiņošana)
– traucēta dzelzs uzsūkšanās no pārtikas (dažādu zarnu traucējumu dēļ- iekaisuši, rētaini, atrofiski procesi kuņģī un tievajās zarnās, zarnas rezekcija (daļēji izoperēta), kā arī lietojot medikamentus, kas traucē dzelzs uzsūkšanos
– palielināts dzelzs patēriņš organismā (grūtniecība, bērna barošana ar krūti, pubertātes vecums, kad notiek strauja augšana, pie palielinātas fiziskas slodzes).
– nepietiekama dzelzs uzņemšana (nepareizas diētas, pārspīlētas svara samazinošas diētas, badošanās, vienveidīgs uzturs ar tauku un cukura pārsvaru produktos).
Simptomi, kas raksturotu anēmiju bieži ir vispārēji un parādās ļoti lēnām, pakāpeniski un slimības sākumu nemaz nevar pamanīt. Ja trūkst dzelzs organismā, šūnas nesaņem pietiekoši skābekli un iestājas vispārējs NOGURUMS. Dzelzs trūkums organismā izpaužas kā:
– astēnija, nogurums, vājums, samazinātas darba spējas, nespēja koncentrēties, miegainība
– ādas un gļotādu bālums
– apetītes zudums, rodas kāre uz neēdamām lietām (ledus,māls,krīts)
– galvassāpes, reiboņi, troksnis ausīs,
– trausli nagi, mati
– samazinās imunitāte, kā rezultātā biežas saaukstēšanās
– sirds klauves pie nelielas fiziskas slodzes vai mierā
– aizdusa
Parādoties kādiem no simptomiem, jādodas pie ārsta un jānosaka hemoglobīna līmenis asinīs.
Dzelzs deficīta anēmijas gadījumā kā arī tās profilaksei ļoti svarīgi ir lietot uzturā pārtiku, kas nodrošinātu nepieciešamo dzelzs devu.
Fe saturošie produkti:
– kartupeļi, tomāti, ķirbji
– visa veida pupiņas ,zirņi, lēcas
– dārzeņi (bietes, kāļi)
– spināti, kāposti, sparģeļi, pētersīļi
– rieksti, ogas (zemenes, upenes), augļi (granātāboli, aprikozes, plūmes)
– liesa liellopa, cūkas, jēra, teļa un putnu gaļa, kā arī aknas
– zivis un vēžveidīgie
Vislabāk un efektīvāk dzelzs uzsūcas tieši no gaļas. Lai vēl pastiprinātu dzelzs uzsūkšanos, papildus nepieciešams uzņemt C vitamīnu, piemēram izdzerot glāzi apelsīnu sulas, vai lietojot askorbīnskābi. Pārējo dzelzs saturošo produktu lietošana nav tik nozīmīga, jo dzelzs no tiem slikti uzsūcas.
Dzelzs saturošos produktus nedrīkst lietot kopā ar kalciju (Ca) saturošiem produktiem, piemēram gaļu kopā ar piena produktiem, jo tā tiek traucēta dzelzs uzsūkšanās organismā. Tēja un citi produkti, kas satur tanīnu, arī vājina dzelzs uzsūkšanos organismā.
Dzelzs deficīta anēmiju nevar izārstēt tikai ar uzturu, jālieto dzelzs saturoši preparāti. Taču mēs varam neļaut veidoties anēmijai un “ķerties” pie PROFILAKSES. Savā aizņemtībā un straujajā dzīves ritmā, mēs aizmirstam par pašu vienkāršāko – veselīgu, sabalansētu, pilnvērtīgu uzturu – bagātu ar visām vielām, kas nepieciešamas normālai organisma funkcionēšanai.