Ļoti svarīgu lomu organisma funkcionēšanā  spēlē vairogdziedzeris, tādēļ svarīgi ir zināt šī orgāna slimības un to simptomātiku.

Šobrīd visizplatītākā vairogdziedzera saslimšana ir hipotireoze, kura rodas sakarā ar joda deficītu organismā. Vēl pazīstamākās vairogdziedzera problēmas ir difūzais toksiskais kākslis, jeb tā sauktā “Bazedova slimība”, autoimūnais tireoidīts (Hašimoto tireoidīts), mezglainais kākslis, kā arī diemžēl sastopams ir vairogdziedzera vēzis.

Šī raksta mērķis ir plašāk un sīkāk informēt par populārāko vairogdziedzera slimību – hipotireozi.


Pie šīs pataloģijas joda deficīts noved pie tā, ka vairogdziedzeris sāk mazāk izstrādāt hormonus. Ja hormonu par maz, tad organismam arī trūkst enerģijas. Pie hipotireozes bojājumi rodas praktiski visos orgānos un sistēmās. Slimnieki var pakāpeniski pieņemties svarā, āda un gļotāda var kļūt sausa, ādas krāsa var izmainīties – kļūt vaska bāla vai dzeltenīga. Raupji var kļūt arī sejas vaibsti. Dažiem cilvēkiem var palielināties apavu izmēri, parādīties runas traucējumi (neskaidra dikcija). Periodiski, īpaši pie fiziskām slodzēm, atzīmē sāpes labajā paribē, sāpes krūšu kurvī, aizdusu kā arī iespējami aizcietējumi Daudzi slimnieki sūdzas arī par intelekta pazemināšanos, domāšanas traucējumiem, grūtībām analizēt situācijas un pieņemt pareizus lēmumus, progresējošu atmiņas zudumu.
Izšķir primāro un sekundāro hipotireozi.

Pie primārās hipotireozes hormonu deficīts rodas sakarā ar traucējumiem pašā dziedzerī. Vairogdziedzeris nespēj producēt pietiekošā daudzumā hormonus neskatoties uz to, ka hipatalamo – hipofizārā sistēma funkcionē nevainojami, bet savukārt patoloģiskie procesi šai sistēmā izsauc sekundāro hipotireozi.

Neskatoties uz to, ka hipotireoze ir ļoti izplatīta, tā ilgstoši var neizpausties. Daļēji, tas saistīts ar to, ka slimībai daudzi simptomi ir ļoti izplatīti ( nogurums, nespēks, galvas sāpes, kaulu-muskuļu sāpes u.c.) un ilgstoši daži simptomi ir slēpti. Šādas sūdzības var būt gan pie pārpūles, vīrusa infekcijām, pat pie grūtniecības.

Sakarā ar tireoīdo hormonu nepietiekamību, rodas mazāk enerģijas, kas noved pie pastāvīgas miegainības un ķermeņa temperatūras pazemināšanos, biežām saslimšanām. Infekcija ir bieži šo slimnieku pavadonis, jo sakarā ar tireoīdo hormonu deficītu netiek stimulēta imūnā sistēma.

Raksturīgākie hipotireozes simptomi ir:

 • Pastāvīgs nogurums un vājums (pat no rītiem)
 • Biežas galvas sāpes
 • Sāpes muskuļos, kaulos un locītavās
 • Roku tirpšana, sakarā ar to, ka nervus nospiež apkārtējo audu tūska
 • Sausa, bieza, tūskaina āda
 • Trausli, sausi mati
 • Lūztoši nagi

Paralēli šīm sūdzībām, slimnieki atzīmē garīgu aizturi un palēninātu domāšanu.

Sakarā ar audu tūsku, balss var kļūt zema un aizsmakusi, kā arī var rasties visu maņu orgānu bojājumi:

 • redzes traucējumi
 • dzirdes pazemināšanās
 • troksnis ausīs

Tā kā ir arī mēles un rīkles gļotādu tūska, šie slimnieki guļot var krākt. Gremošanas sistēmas darbība ir palēnināta, tādēļ hipotireozes slimnieki var ciest no aizcietējumiem.

Vieni no pašiem nopietnākajiem bojājumiem ir iespējami sirds muskuļu un asinsvadu bojājumi:

 • Palēnināta sirdsdarbība (pat mazāk kā 60 x min)
 • Paaugstināts holesterīna līmenis asinīs, kas noved pie sirds asinsvadu aterosklerozes kā rezultātā rodas sirds išēmiskā slimība, kuras izpausmes ir stenokardija – pēkšņas sāpes aiz krūšu kurvja un elpas trūkums pie slodzes
 • Sāpes kājās pie iešanas sakarā ar kāju asinsvadu sklerozi

Daudzas sievietes, kuras cieš no hipotireozes sūdzas par menustrālā cikla traucējumiem un neauglību.  Hipotireozes ārstēšana parasti balstās uz hormonu aizvietojošo terapiju, bet papildus terapijai var lietot arī joda saturošus dabas produktus ( brūnaļģi, melno grieķu riekstu, jūras produktus), kas ļoti veiksmīgi sakārto šīs problēmas. Bieži vien hipotireozi pavada depresija. Hipotireozes slimniekiem neiesaka vasarā sauļoties. Ja Jums ir līdzīgi simptomi un sūdzības, tad noteikti jāmeklē palīdzība pie speciālista.