stomach-problems Visapkārt ir vīrusi un dažādas baktērijas… Ja būs vesels kuņģa -zarnu trakts, arī organisma imūnai sistēmai būs spēks. Ja cilvēkiem tiks atrisinātas problēmas, kas saistītas ar gremošanas orgāniem, vieglāk veiksies arī plaušu, ādas, urīnpūšļa, ginekoloģisko un citu iekaisumu ārstēšana.

Pirmkārt, jābūt kārtībā zarnu trakta imūnai sistēmai. Zarnu gļotādā ir daudz imūno šūnu, limfocītu, kas reaģējot uz izmaiņām organisma iekšējā vidē jeb mikroflorā, aktīvāk ražo antivielas. Limfocīti ir imūnās sistēmas “karotājšūnas”. Zarnās esošās imūnās šūnas analizē visu, kas iekļuvis zarnu traktā. Tās atpazīst bīstamus vīrusus, baktērijas un „parāda” pārējai organisma imūnai sistēmai, ka parādījušies nevēlami iebrucēji. No zarnu trakta limfocīti iekļūst asinsritē un ceļo pa visu organismu. Ar asinīm limfocīti iekļūst bronhu, dzimumorgānu, urīnizvadceļu un citās gļotādās, kā arī ādā un iemāca vietējās imūnšūnas – B limfocītus, izstrādāt specifiskas antivielas. Ja ir vesela un pilnvērtīga zarnu imūnā sistēma, tad arī visa organisma imūnā sistēma būs sakārtota. Āda un gļotādas ir mūsu pirmā aizsargsistēma, lai mikrobi nenokļūtu mūsu organismā, jo āda un gļotādas ir veselākas, jo pats cilvēks ir veselāks un spēcīgāks.

Otrkārt, jābūt normālai zarnu mikroflorai, jo tā nodrošina mūsu imunitāti. Normālas zarnu mikrofloras galvenā loma ir neļaut sliktajiem – patogēnajiem mikroorganismiem augt un vairoties. Jo efektīvāk darbojas zarnu aizsargsistēma, jo mazāk ir  iespēju mums saslimt ar jebkuru slimību, kuras nesējus mēs nemanot norijam.

Treškārt, jābūt pilnvērtīgam, sabalansētam uzturam, jo tā mēs vislabāk varam uzturēt Ph līmeni zarnu traktā. Uzturam jābūt daudzveidīgam, dažādotam – jāēd gan piena produkti, gan maize, gaļa, salāti, saknes, augļi. Nelaimes cēlonis ir tajā, ka cilvēki izvēlas vienpusīgu ēdienu. Tāpat zarnu veselībai nepieciešams, lai cilvēki sportotu un daudz kustētos. Aktivitātes veicina zarnu motoriku, nodrošinot labāku asins apgādi.

Daudziem ir labi zināmas šādas sajūtas, kā urkšķēšana, burkšķēšana, vēdera pūšanās, neskaidras izcelsmes caureja, aizcietējumi. Hroniskas zarnu mikrofloras līdzsvara izjaukšanas gadījumā, ar laiku var parādīties holesterīna un lipīdu vielmaiņas traucējumi, imūnās sistēmas novājināšanās, sēnīšu infekcijas attīstība, dažādu vitamīnu sintēzes traucējumi, kā rezultātā rodas hipovitaminoze (daļējs kāda vitamīna trūkums organismā) un var attīstīties hronisks nogurums. Zarnu mikrofloru arī apdraud stress, antibiotiku lietošana, nepareiza ēšana, smēķēšana, alkohols utt. Tāpēc pieiesim šai lietai nopietni un paši palīdzēsim atjaunot zarnu mikrofloru.

Par kuņģa zarnu trakta veselību rūpējas tajās dzīvojošās baktērijas. Tiklīdz cilvēks piedzimst, apmēram tūkstotis dažādu baktēriju paveidu sāk dzīvot viņa zarnu traktā. Baktērijām piemīt divējāda daba. Tās tur tonusā organisma imūno sistēmu, lai tā ik brīdi būtu gatava cīnīties. Organismā draudzīgās baktērijas piedalās arī vitamīnu ražošanā. Draudzīgās baktērijas nomāc arī nevēlamos mikrobus. Patogēnajām (nelabvēlīgajām) baktērijām piemīt nelāga īpašība, tās labvēlīgos apstākļos ( skābā vidē) ļoti ātri vairojas un var izkļūt no kuņģa zarnu trakta , izraisot smagus iekaisumus. Par laimi tas notiek reti un novērojams gadījumos, kad cilvēka organisms ir ļoti novājināts pēc ilgstošas un smagas slimošanas.

Zarnu mikroflorai (labajām baktērijām) ir svarīga loma stipras imunitātes veidošanā. Zarnu mikroflora ir kas liels, stabils, un vērtīgs. Labās, probiotiskās baktērijas ir gandrīz kā robežsargi. Probiotiskās baktērijas :

–    Palīdz pretoties zarnu un citām infekcijām
–   kavē audzēju attīstību resnajā zarnā, veic citus labus darbus resnajā zarnā, kas tālāk atslogo nieru un aknu darbību
–    Saista nitrātus, ko uzņemam ar uzturu, neļaujot tiem veidot kancerogēnus savienojumus
–    Saista arī tos kancerogēnos produktus, kas rodas, ēdot ceptus, apdegušus produktus
–    Samazina disbakteriozi un kandidozi (piena sēnīti ), kas rodas pēc ilgstošas antibiotiku lietošanas
–    Aizkavē aterosklerozes un osteoporozes attīstību

Turklāt zarnu traktā dzīvo, vairojas, mūs aizsargā aptuveni 400-500 baktēriju sugu. Savukārt pārtikas produktu bagātināšanā izmanto vien nedaudzas no tām.

Tāpēc uzturēsim līdzsvarā zarnu mikrofloru un stiprināsim sava organisma imūno sistēmu:

–   Ēdot regulāri, veselīgu, pilnvērtīgu, sabalansētu pārtiku, bagātu ar vitamīniem un minerālvielām
–    Ievērojot uztura piramīdu
–    Esot uz “tu” ar veselīgu dzīvesveidu
–    Lietojot pārtikā tradicionālos, dabiskos un maksimāli svaigus skābpiena produktus
–    Sportojot, daudz kustoties, pastaigājoties svaigā gaisā, labi izguļoties