Pēdējā laikā ļoti daudzi sūdzas par sāpēm locītavās; kustību ierobežojumiem un pat kustību traucējumiem. Par sāpošām locītavām sūdzas gan bērni gan pieaugušie, veci un jauni, tādēļ jebkurā vecumā nepieciešams pievērst uzmanību šiem simptomiem.

Locītavās var būt divu veidu problēmas – artrīti un artrozes. Artrīti ir iekaisuma rakstura izmaiņas. Artrozes ir saistītas ar destruktīviem procesiem – locītavas skrimslī un izmaiņām locītavas struktūrā. Artrozes ir raksturīgas vairāk pusmūža cilvēkiem, bet artrīti var būt jebkurā vecumā.

Pašlaik visbiežāk sastopami ir reimatoīdie poliartrīti – locītavu iekaisumi, ko izsauc paša cilvēka personīgās imunsītēmas agresīva darbība uz savām locītavām. Reimatoīdie artrīti pieder pie autoimūnām saslimšanām, jo tās izsauc imūnkompleksi, kas fiksējas uz locītavām un veicina tur iekaisuma kompleksus. Diemžēl šos kompleksus ražo šī paša organisma aizsargsistēmas, kuras uzdevums būtu sargāt savu organismu, nevis tai kaitēt.

Reimatoīdie artrīti vienmēr skar vairākas locītavas, vienmēr – simetriskās (plecs-plecs, celis – celis u.tt.), tādēļ šīs izmaiņas locītavās sauc par reimatoīdo poliartrītu. Galvenās sūdzības ir sāpošas, reizēm arī uztūkušas locītavas. Pie akūta procesa var būt arī stipri paaugstināta  ķermeņa to, vispārīgs vājums, sāpes locītavās, uzpampušas viena vai vairākas locītavas.

Reimatoīdo poliartrītu iemesli var būt agrāk daudz pārslimotu angīnu, laringītu, deguna iekaisumu, darbs kaitīgos apstākļos un visi citi faktori, kas nelabvēlīgi ietekmē organismu un izsauc organismā brīvo reaktīvo molekulu jeb tā saucamo brīvo radikāļu veidošanos. Bieži iemesli ir hroniskas infekcijas, kuras izsauc organismā esošais mikrobs –  hemolitiskais streptokoks (angīnas, deguna un citu elpošanas ceļu iekaisumi). Akūti artrīti var būt arī kā komplikācijas pēc gripas, tuberkulozes un citām infekcijas slimībām. Arī kā papildus sindroms pie daudzām citām autoimūnām saslimšanām (sklorodermija, sarkanā vilkēde, vaskulīts).

Lai pasargātos no locītavu iekaisumiem, jāstiprina imūnā sistēma, pēc iespējas jānovērš visi kaitīgie apstākļi dzīvē un sadzīvē, jāizārstē hroniskās infekcijas perēkļi organismā. Ja darba un sadzīves dēļ mēs tomēr esam pakļauti dažādu kaitīgo apstākļu ietekmei, tad ieteicams lietot papildus vitamīnus, kuriem ir antioksidantu īpašības (A, E, C) kā arī dabas izcelsmes bioloģiski aktīvos preparātus – antioksidantu kompleksus.

Ja rodas sūdzības par locītavām, tad ieteicams veikt vispārēju organisma diagnostiku šūnu līmenī, lai noskaidrotu vai tā nav kāda locītavu saslimšana, it īpaši bērniem, jo diemžēl bērniem un pusaudžiem artrīti mēdz būt ļoti agresīvi un attīstās ātri.