kas_notiek_vederaMūsu organismā ļoti bieži mājo dažādi parazīti. Visizplatītākie parazīti, ko zin cilvēki, ir cērmes un spalīši, bet tie nav vienīgie parazīti, kas var iemājot cilvēka organismā. Lietojot uzturā termiski neapstrādātu cūkgaļu vai saldūdens zivis iespējams inficēties ar lenteņiem. Inficējoties ar oliņām vai lenteņa fragmentiem, kāpuri var izveidoties ādā, zemādā, skeleta muskuļos, arī galvas un muguras smadzenēs. Ilgstoši uzturoties lentenim zarnu traktā, cilvēks var strauji novājēt un pat iegūt mazasinību, jo lentenis ir pirmais, kas uzņem apēsto pārtiku.

Tievajā zarnā mēdz parazitēt  trichinellas. Cilvēka organismā tās nokļūst ar inficētu un nepietiekami apstrādātu cūkas vai meža dzīvnieku gaļu, kurā iemājojuši kāpuri, l – 2 diennakšu laikā cilvēka un dzīvnieka organismā tie attīstās par pieaugušiem parazītiem. Trichinellas ar limfu un asinīm izplatās pa visu cilvēka organismu un nonāk šķērssvītrotajā muskulatūrā, viņas fiksējas muskuļos – tur parazītiem vieglāk iedzīvoties.

Viens no pazīstamākajiem un visbiežāk diagnosticētajiem mikrobiem ir helikobaktērija, ko nereti atrod materiālā, kuru iegūst fibrogastroskoposki izmeklējot kuņģi. Šo baktēriju pazīst, kā kuņģa čūlas un eroziju izsaucēju, taču jāatzīmē, ka ļoti bieži līdzīgas problēmas izsauc arī parazitārie tārpi, citas baktērija un vīrusi, kā arī organisma piesārņojums. Tādēļ ieteicams bez šīs baktērijas tomēr meklēt arī citus iekaisuma izsaucošus vai veicinošus faktorus.

No parazītiem  diezgan lielu lomu cilvēka organismā spēlē sīki, mazi parazīti – Sibīrijas kaķu trematodes, kuru latīniskais nosaukums ir opistorphys phellineus. Šie sīkie “tārpiņi” dzīvo un vairojās cilvēka žultsvados un izsauc aknu, žultspūšļa, aizkuņģa dziedzera iekaisumus; limfmezglu, liesas un aknas palielināšanos, kā arī izsauc alerģijas un vispārēju  organisma intoksikāciju, kuras raksturīgākie simptomi ir hronisks nogurums, galvas sāpes un neskaidras izcelsmes izsitumi. Ja bērniem ir alerģija, tad noteikti jāveic izmeklēšana, lai noskaidrotu, vai iemesls nav šī parazīta klātbūtne organismā. Sibīrijā šie parazīti izsauc smagu, akūtu infekciju ar ļoti paaugstinātu temperatūru, palielinātiem limfmezgliem, aknu un liesu un izteiktām intoksikācijas pazīmēm. Mūsu republikā šis parazīts pazīstam tikai kā hroniska, parazitāra infekcija. Šīs trematodes dabīgais avots ir suņi, kaķi un uzturā lietotas jēlas zivis (mazsālīts lasis, foreles u.c.). Tās var atrasties arī zemē, ja tajā nokļuvušas dzīvnieku fekālijas ar parazīta oliņām. Tā kā parazīts cilvēka fekālijās neatrodas, tad to var diagnosticēt ar seroloģiskiem testiem vai veicot organisma diagnostiku mūsu veselības salonā.

Cilvēka organismā mājo arī vieni no mazākajiem vienšūņu parazītiem: lamblijas, dizentērijas amēba, balantīdijs, malārijas plazmodijs, candida – mikroskopiskā sēne u.c. Ļoti lielu ļaunumu cilvēka organismā arī nodara nelabvēlīgās baktērijas: stafilokoki, streptokoki, kingella, šigella u.c. Šo sarakstu varētu turpināt vēl ļoti garu, bet mūsu mērķis nav jūs nobiedēt, bet informēt par parazītiem un baktērijām, kuras nedzīvo tikai kuņģa zarnu traktā, bet var dzīvot visā mūsu organismā.

Ko darīt lai izvairītos no nelabvēlīgām baktērijām un parazītiem?

  • Uzturā lietot termiski apstrādātus produktus,
  • Uzturā lietot fitoncīdu un antiparazitāro vielu saturošu pārtiku ( ķiploki, ķirbju sēklas, vērmeles u.c.),
  • Ievērot higiēnu, mazgāt rokas (ja pirms ēšanas nav iespējams nomazgāt rokas, var izmantot mitrās dezinficējošās salvetes),
  • Uzturā lietot tīru ūdeni,
  • Attārpot mājdzīvniekus,
  • Rūpīgi mazgāt augļus un dārzeņus.